2015 május 20.

Olajoshordók és rendőrfizetés – Szolnoki arany anno, 51 évvel ezelőtt

Olajoshordók, helyi játékosok, rendőrfizetés és többezer néző. Így nézett ki a Szolnok vízilabdacsapatának dicsőséges éve, a bajnoki aranyat hozó 1964-es év. A város dicső sportága 51 év után tudott újra első lenni a nemzeti pontvadászatban.

Szolnok 1964 bajnok csapat

51 éve a Szolnok bajnok csapata: Állnak: Kuczora Gy., Pintér I., Szegedi K., Czapkó M. edzõ, Csontos G. intézõ, Kanizsa T., Boros O., Kada I., szakosztályvezetõ Guggolnak: Koncz I., Katona G., Pintér II. I., Kuczora F., Urbán L.,

Ma Madaras Norbert, a Varga testvérek, Mitrovics, Alekszics és Gocics, a szerb légió jellemzi a csapatot. Akkor még más volt a sportág, nem jobb, nem rosszabb, más. Urbán Lajossal, az 1964-ben aranyérmet nyerő Szolnok centerével elevenítette fel a múltat honlapunk.

Akkor tíz csapat alkotta a magyar bajnokságot, a Szolnok 15 győzelmet, két döntetlent és egy vereséget gyűjtött. A második Ferencvárost, – mely csapat olyan jólcsengő nevekből állt mint, Felkai László, Bolvári Antal, Gyarmati Dezső, Ambrus Miklós, Kárpáti György, Szívós István, Rázga Tamás Kásás Zoltán, Steinmetz János – biztosan előzte meg.

– Egyetlen vereséget szenvedtünk, méghozzá Budapesten, a Ferencváros ellen, a Margitszigeten, négyezer néző előtt – kezdte a beszélgetést Urbán Lajos, akivel a szolnoki Aréna előtt találkoztunk.

– Négyezer néző előtt?

– Igen, jó nagy tömeg volt. Azzal egyébként egy tizenkilenc mérkőzésből álló veretlenségi sorozatunk szakadt meg. Idehaza döntetlent értünk el, ott sem kevesen voltak. Három és fél ezres biztosan voltak.

– Kik alkották azt a csapatot?

– Kapusunk Boros volt, olimpiai bajnok. Pintér I a budapesti Európa-bajnokságon bajnok volt 1958-ban, a magyar csapattal. Pintér II velem egyidős volt. Én voltam a center, Kuczora akkor már nyolc éve játszott az Ob I-ben. Kanizsa Tivadar kétszeres olimpiai bajnok volt. Koncz Pityu volt még ott, aki szintén Európa-bajnok volt ’58-ban. Nem volt az rossz csapat…

– Mégis mi volt a titkuk? A második helyezett Ferencvárosban is hatalmas nevek, mai megfogalmazásban sztárok játszottak. Ambrus Miklós, Gyarmati, Bolvári, Steinmetz János, Szivós István, Kásás Zoltán, Felkai… Ugyancsak legendák.

Urban-Lajos01-967x1024 22

Urbán Lajos még manapság is edzősködik Szolnokon, ez az élete. 71 éves és kiváló egészségi állapotnak örvend (Fotó: vizipolo.hu)

 – Nagyszerű ötvözete volt az a csapat a fiatalok és idősek elegyének. Mi ketten Pintér II-vel voltunk 19-20 évesek, a többiek egykorúak, nagyjából hét évvel idősebbek. Mi vállaltuk azt a feladatot, amit a fiataloknak vállalnia kell, mindenki csinálta a magáét. Én Hasznos Pistát helyettesítettem, aki olimpiai bajnok és gólkirály volt korábban, de akkor már hosszú évtizedek óta játszott, közel járt a negyedik ikszhez. Alázattal tettük a dolgunkat. Nagy nevek játszottak Szolnokon akkoriban is, mi fiatalok pedig felnőttük melléjük.

– Milyen volt akkor a vízilabdát körülvevő közeg a városban?

– Az ötvenes-hatvanas években a vízilabda volt a csúcs Szolnokon. Szent és sérthetetlen volt. A háború után az 1964-es már a hatodik bajnoki cím volt, a város életében ez nagyon nagy szó volt. Most egy kicsit kezd visszajönni az a légkör, az az eufória, csak hát persze más időket élünk, a mostani csapatban egy szolnoki játszik. Akkoriban még szinte mindenki helyi kötődésűnek számított.

– Említette, hogy szép számmal látogattak ki nézők a meccseikre.

– A Damjanichba, a régi uszodába mintegy 2500-an fértek be, de például volt olyan meccsünk a Fradi ellen, amikor mobil lelátót hoztak, illetve hatalmas olajoshordókat, azon álltak az emberek, és legalább három és félezren figyelték feszülten, mi történik a medencében.

– Mi történt a sikerkorszak után? Miért nem tudott újra bajnokságot nyerni a Szolnoki Dózsa, 51 éven keresztül?

DSCN1713

Lajos bácsi szavait ma is nagy figyelemmel követik a gyerekek!

 – A hetvenes években nagy érvágást jelentett, amikor a csapatból, az utánpótlásból négyen vagy öten elmentek Szegedre. Aztán 1972-ben kiestünk a második vonalban. Abban az évben nem tudtunk nyerni meccset, nyolc döntetlenünk volt. A Dózsa, a belügy kiszállt a szolnoki vízilabdából, megszűnt a támogatás. Addig mindenki a belügy dolgozójának számított. Nem kaptunk hatalmas pénzeket, ugyanolyan rendőrfizetésünk volt, mint mindenki másnak, de biztos állásnak számított. A vízilabda mellett például én is bejártam dolgozni. Szóval megszűnt a támogatás, egyre rosszabb lett a háttér. A városban akkor még nem volt megfelelő felsőoktatási intézmény, a fiatalok máshova mentek egyetemre, főiskolára, véget értek az aranynapok, hosszú időre. A kilencvenes évek elején, 1993-ban majdnem megszűntünk. Így értünk el a jelenhez, a szupercsapathoz, a világsztárokhoz, az újra megtelt uszodához, a Közgép támogatásához.

–  Hogy áll most a szolnoki utánpótlás?

–  Igazán nem panaszkodhatunk. Nem könnyű a szolnoki fiatalok, hiszen egy Varga testvérek, szerb világbajnokok által alkotott csapatba kellene helyhez jutniuk 18 éves koruk körül. Ezért hoztuk létre az Ob I/b-s csapatot, hogy legyen játéklehetőségük. A gyerekek számával nincsen gond, óriási az érdeklődés, mi is azzal küzdünk, hogy kevés a szabad vízfelület. Van, amikor az alsó tagozatosoknál hatvan gyerek nyüzsög a 33-as medencében.

– Mit jelent a Szolnok újabb bajnoki címe, 51 év után?

– Nagy elégtételt a városnak, nagy lökést ad a szolnoki utánpótlásnak. Ha jól tudom, a következő évi csapat is alakul, ami arra ad következtetést, hogy nem egyszeri fellángolásról van szó. Mindenképpen nagy hasznot jelent egész Szolnok sportjának.

 

NÉVJEGY

Név: Urbán Lajos

Született: 1944. augusztus 28., Püspökladány

Ob I-es mérkőzések száma: 231

Ob I-es gólok száma: 248

Legjobb eredményei játékosként: Egyszeres magyar bajnok, kétszeres MNK-győztes, hétszeres magyar válogatott.

Legjobb eredményei edzőként: mesteredzői cím, az utánpótlás válogatottal Eb és vb. dobogós helyezések


 

Egy újabb magyar-szovjet, bunyóval és következményekkel

„Sajnos a mexikói olimpiára egyikünket sem vitték ki. Jómagam válogatott kerettag voltam, 70-ben második lett a csapat, én pedig gólkirály lettem. jól ment a játék. Huszonhat éves voltam, erőm teljében. Egy hónap a barcelonai Európa-bajnok előtt Tbilisziben játszottunk egy nemzetközi tornán, a szovjetekkel. 5-4-re vezettünk, én négy gólt lőttem, amikor megsérültem, nyolc öltéssel kellett összevarrni a szemhéjamat. Kuriózum, hogy helyettem Kanizsa állt be, aki akkor már abbahagyta a játékot. Engem le kellett cserélni. Aztán amikor mentem fel Budapestre a szövetségbe, a vízum ügyében, ott tudtam meg a titkárnőtől, hogy nem vagyok tagja a keretnek. Utána szóba sem kerültem. Így aztán hiába voltam magyar bajnok, gólkirály, nem jutottam ki világeseményre. De ez egy külön történet, az én mesém.”

Gy. Zs., Sz. B.



Kapcsolódó cikkek